Az 1956-os forradalom és szabadságharc rövid története
1956 októberében Magyarországon békés tüntetéssel kezdődő, fegyveres felkeléssel folytatódó forradalom bontakozott ki a Rákosi Mátyás nevével összefonódó kommunista diktatúra és a szovjet megszállás ellen. Az 1956-os forradalom és szabadságharc rövid története Budapest 1956 októberében.
A 65 esztendővel ezelőtti események megmutatták a magyarság erejét.
A budapesti műegyetemisták 1956. október 22-i nagygyűlésükön 16 pontban foglalták össze követeléseiket, másnapra pedig tüntetést szerveztek akaratuk nyomatékosítására és a lengyel munkástüntetések iránti szolidaritás kinyilvánítására. A követelések között szerepelt a szovjet csapatok kivonása Magyarországról, új kormány létrehozása Nagy Imre vezetésével, a magyar-szovjet kapcsolatok felülvizsgálata, általános, titkos, többpárti választások, teljes vélemény- és szólásszabadság, szabad rádió. A lyukas zászló a forradalom jelképe A budapesti Petőfi-szobornál tartott október 23-i tüntetésen Rákosi- és Gerő-ellenes jelszavak hangzottak el, a résztvevők követelték a szovjet csapatok
...
Tovább »
|
Az idén is meghirdetik a Nemzeti Színház és a Magyar Versmondók Egyesülete versmondó és versklipversenyét, a Nemzeti VERSenyt, amelyre április 30-ig várják a nevezéseket.
A tavalyi verseny élő szuperdöntőjét novemberben a rendkívüli jogrend életbe lépése miatt el kellett halasztani, az idei verseny azonban elindul, az elődöntő és a középdöntő az eddigi évek gyakorlatának megfelelően az idén is online zajlik - olvasható a szervezők MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében.
Mint írják, októberben, ha a járványhelyzetből kilábal a világ, a Nemzeti Színház színpadára léphetnek az V. és VI. Nemzeti VERSeny legjobbjai.
A szervezők hatodik éve hirdetik meg a határokon átívelő, felmenő rendszerű versmondó és versklip versenyt minden nem hivatásos magyar versmondó részére. A VERSeny elsődleges célja a versek hétköznapiságának és mindennapi jelenlétének erősítése, a járványhelyzetben az eddigi évek gyakorlatának megfelelő, online versmondás térhódításának elősegítése, a klasszikus és kortárs költészet újszerű, innovatív, filmes tolmácsolása.
Mint írják, a verseny egyre népszerűbb: jellemzően több százan jelentkeznek versvideókkal, a legjobb versklipeket pedig tízezrek nézik az interneten.
...
Tovább »
|
1920. június 4-én írták alá a versailles-i Nagy-Trianon palotában azt a békediktátumot, mely területe kétharmadával megcsonkította a történelmi Magyarországot.
Az 1918. november 3-án Padovában – még a Monarchia részeként – majd november 13-án Belgrádban fegyverszünetet kérő Magyarország elvesztette az első világháborút, így aztán szembe kellett néznie a soknemzetiségű Monarchia korábbi kisebbségeinek követeléseivel, aminek a háború előtti nagyhatalmi helyzetben azok nem tudtak érvényt szerezni. Az ország területén egyre-másra alakultak a nemzetiségi tanácsok, melyek programjában a háború előtti cseh, román, délszláv tervek párosultak az antant ígéreteivel. Ezek a tervek Magyarország területének felosztását helyezték kilátásba. A tervezett békekonferencia jóindulata érdekében az őszirózsás forradalom (1918. október 31.) után népköztársaságot létrehozó Károlyi Mihály és kormánya nem állta útját a Felvidéket, Erdélyt és Délvidéket megszálló szerb, csehszlovák és román hadseregeknek, ez pedig súlyos hibának bizonyult.
Mint utóbb kiderült, ezek a csapatok nem a békeszerződés aláírásáig – tehát
...
Tovább »
Kategória:
PORTÁLHÍREK
|
Megtekintések száma:
780
|
Hozzáadta::
iceman
|
Dátum:
2020-06-02
|
|
1848. március 15-ét joggal nevezi a történelmi emlékezet Petőfi napjának, ezért mi is a költő útját követjük Katona Tamás történésszel, aki nemcsak a felemelő pillanatokba avat be, hanem az események mögötti kulisszákba is bepillantást enged, és a nevezetes nap néhány ritkán emlegetett epizódját is fölvillantja az olvasó előtt.
"Petőfi lakásaihoz nem volt kegyes a sors, nemcsak az a - Jókai Mórral közösen bérelt - lakása tűnt el, amelyet március 15-én magáénak mondhatott, hanem 1937-ben lebontották utolsó pesti lakását a volt Marczibányi-házban - kezdi a történelmi útikalauzt Katona Tamás történész.
Petőfi innen indult el a Pilvaxba, amely már maga is tévedés, tudniillik a kávéházat a márciusi ifjak inkább Fillingernek hívták, hiszen Fillinger János volt a bérlője, és Pilvax Károly sem úgy írta a nevét, ahogy ma a Pilvax közben ki van írva, hanem két ellel és dupla vével. A Pilvax kávéházat természetesen szintén átépítették, de legalább egyik helyiségében megpróbáltak emléket állítani a múltnak.
Petőfi megkérte Vasvári Pált és Bulyovszky Gyula írót, hogy menjenek el a Dohány utcába a közös lakás "Jókai szobájába", és itt határozzák meg a nap menetrendjét és a sajtó fölszabadítását.
Nem véletlen ugyanis, hogy a 12 pontban első helyen épp ez szerepel. Nemcsak
...
Tovább »
Kategória:
PORTÁLHÍREK
|
Megtekintések száma:
6496
|
Hozzáadta::
tokio170
|
Dátum:
2016-03-13
|
|
Poroszlay Gabriella: El nem készült képek
Megint karácsony van – ugyanaz a díszlet –,
a gömbökön ugyanúgy megtorpan a fény,
az adventi koszorún tömbgyertyák égnek,
s a fenyőfa most is a mennyezetig ér.
Pianóban szól az Adeste fideles,
az ajándékokon díszes csomagolás,
a vacsora – mint mindig – rántott harcsa lesz,
de ez a karácsony... mégis valahogy más.
Emlékekké hamvad a régen volt parázs, –
borzongva didereg legbelül a lélek –
a kandallónk fénye már csak talmi varázs,
nem készültek idén előtte fényképek.
2009. 12. 19.
Kategória:
PORTÁLHÍREK
|
Megtekintések száma:
5734
|
Hozzáadta::
tokio170
|
Dátum:
2015-12-23
|
|
Petőfi sorai, ahogyan ő emlékezett a nevezetes nap eseményire:
"A Pilvax kávéházban azt határoztuk, hogy sorra járjuk az egyetemi ifjúságot. Először az orvosokhoz mentünk. Szakadt az eső, amint az utcára léptünk, s ez egész késő estig tartott, de a lelkesedés olyan, mint a görögtűz: a víz nem olthatja el. Az orvosoktól a mérnökökhöz, majd a jogászokhoz vonult a számban és lelkesedésben egyaránt percenként növekedő sereg. Jókai fölolvasta a felhívást és a 12 pontot, s énvelem elszavaltatták a "Nemzeti-dal" -t. Mindkettőt kitörő lelkesedéssel fogadták, s a refrénben előjövú "esküszünk"-öt mindannyiszor visszaharsogta az egész sereg, mely a téren állt. Landerer nyomdájához mentünk, amely a legközelebb volt hozzánk, s a 12 pontot és a Nemzeti dalt rögtön nyomni kezdték. Délfelé elkészültek a nyomtatványok, s ezrenként osztották szét a nép között, mely azokat részeg örömmel kapkodta. Délután három órára gyűlést hirdettünk a múzeum terére, s a sokaság eloszlott. A szakadó eső dacára mintegy 10000 ember gyűlt össze a múzeum elé, onnan a városházához mentünk. A tanácsterem megnyílt, s megtelt néppel. Rövid tanácskozás után a polgármester aláírta a 12 pontot. Óriási l
...
Tovább »
Kategória:
PORTÁLHÍREK
|
Megtekintések száma:
5746
|
Hozzáadta::
tokio170
|
Dátum:
2015-03-11
|
|
Kedves Alkotók!
Portálunkon aktiválva lett a fájlfeltöltés modul, ami lehetővé teszi mp3-as tömörítési formátumú hangfájlok beküldését. Ez a nagyszerű lehetőség a FÁJLFELTÖLTÉS menüpontban található.
Az ide feltöltött hangfelvételeket - a címre kattintás után - a Letöltöm a szerverről linken lehet lejátszani.
Minden szempontból a legjobb, legsikerültebb hangos verseket szeretnénk az Irodalom Online-on publikálni, így a feltöltések csak előmoderálás után jelennek meg. Ne keressétek tehát az anyagot beküldés után azonnal!
Mód van távoli szerverről is belinkelni archív fájlokat. Ezek a hanganyagok nem a saját tárhelyünket fogják terheli, tehát kiváló módszer a neten valahol már fennlévő hangosverseink további népszerűsítésére egy ilyen módon történő megosztás az Irodalom Online hangosvers feltöltő oldalán.
Ez ugyanolyan lehetőség, mint a képek felhelyezése egy feltöltő oldalra, ahonnan azután linkkel tudunk hivatkozni a meglévő képfájlunkra.
Kíváncsian várom felvételeiteket, amelyeket az én nyitó versemhez hasonlóan lehet rövid és teljes leírással,
...
Tovább »
Kategória:
PORTÁLHÍREK
|
Megtekintések száma:
1499
|
Hozzáadta::
tokio170
|
Dátum:
2013-06-18
|
| |